Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak założyć i prowadzić firmę we Włoszech

15 września 2017 | Prawo w biznesie

Przedsiębiorcy | Rynek włoski nie jest jednolity ze względu na istotne różnice w poziomie rozwoju gospodarki pomiędzy północną częścią kraju i południową. Dlatego też zrozumienie procedury zakładania firmy we Włoszech może z pozoru stwarzać pewne trudności. Jednak przeprowadzone w ostatnich latach reformy dostosowały normy włoskiego prawa spółek do standardów europejskich i obecnie procedura otwarcia spółki na terenie Włoch przypomina w znacznym stopniu procedurę prawa polskiego.

Warto jednak zauważyć, że duża autonomia regionów włoskich skutkować może zróżnicowanym czasem oczekiwania na zarejestrowanie spółki lub odmiennym podejściem urzędów do obcokrajowców w zależności od tego, w jakiej części kraju ma być prowadzony biznes. Zasadniczo najbardziej przyjaznym do tego regionem jest Lombardia i pozostała część północnych Włoch, gdzie ulokowana jest znaczna część spółek z zagranicznym kapitałem.

Najczęściej wybieranymi formami prawnymi dla prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Włoch są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (wł. „societa a responsabilita limitata", w skrócie „s.r.l.") i spółka akcyjna (wł. „società per azioni", w skrócie „spa"). Jednak zasadniczo dla firmy średniej wielkości najbardziej popularną formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ze względu na fakt, iż jest to najpopularniejszy typ spółki kapitałowej, warto przeanalizować krok po kroku, jak wygląda procedura otwarcia tej spółki we Włoszech i na jakie aspekty proceduralne należy zwrócić szczególną uwagę.

Jakie podstawy prawne

Działalność przedsiębiorców na terenie Włoch regulowana jest przepisami, które odnajdziemy w kodeksie Prawa cywilnego z 1942 r. (wł. „Codice Civile", w skrócie „c.c.") oraz dekrecie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10853

Wydanie: 10853

Spis treści
Zamów abonament